![Clubul Sportiv Unirea Focșani](https://visitvrancea.ro/rails/active_storage/representations/redirect/eyJfcmFpbHMiOnsibWVzc2FnZSI6IkJBaHBBMEJzQnc9PSIsImV4cCI6bnVsbCwicHVyIjoiYmxvYl9pZCJ9fQ==--65dbe5c395ae1203f3d712a74c41f89674f65137/eyJfcmFpbHMiOnsibWVzc2FnZSI6IkJBaDdCem9MWm05eWJXRjBTU0lJY0c1bkJqb0dSVlE2RkhKbGMybDZaVjkwYjE5c2FXMXBkRnNIYVFLd0JHa0NzQVE9IiwiZXhwIjpudWxsLCJwdXIiOiJ2YXJpYXRpb24ifX0=--d24130116c3b25adc9c18b48e86a33b109174a4c/club%20unirea.png?locale=ro)
Clubul Sportiv Unirea Focșani
Club sportiv
Telefon
Website
Despre
Clubul Sportiv Unirea Focşani deţine 9 secţii de sport: atletism, arte marţiale, box, judo, radioamatorism, tenis de masă, tenis de câmp, tir şi sambo.
În ziua de 31 iulie 1972 s-a hotărât înfiinţarea Clubului Sportiv Unirea Focşani, a cărui siglă conţinea culorile roşu şi albastru şi care deţinea 5 secţii sportive: atletism, box, lupte, fotbal şi tir sportiv.
În consecinţă, Clubul Sportiv Unirea Focşani şi-a început activitatea pe 1 august 1972.
Sediul Clubului Sportiv Unirea Focşani a fost, timp de 3 ani, prin diferite case cu stil arhitectonic deosebit. În ziua de 10 mai 1975 are loc inaugurarea Complexului Sportiv "Milcovul" Sud - unde clubul îşi mută sediul, iar secţiile sale vor beneficia de sălile şi bazele sportive ale Complexului, până în ziua de azi.
În prezent, Clubul Sportiv Unirea Focşani are 9 secţii de sport:
- ATLETISM;
- ARTE MARŢIALE;
- BOX;
- JUDO;
- RADIOAMATORISM;
- TENIS DE MASĂ (secţie înfiinţată în luna decembrie a anului 2008);
- TENIS DE CÂMP;
- TIR SPORTIV;
- SAMBO (secţie înfiinţată în anul 2013).
*sursă text și foto