![Asociaţia pentru Conservarea Diversităţii Biologice](https://visitvrancea.ro/rails/active_storage/representations/redirect/eyJfcmFpbHMiOnsibWVzc2FnZSI6IkJBaHBBK0pzQnc9PSIsImV4cCI6bnVsbCwicHVyIjoiYmxvYl9pZCJ9fQ==--1c28fc7c0925c081b4442531c73778274ee20886/eyJfcmFpbHMiOnsibWVzc2FnZSI6IkJBaDdCem9MWm05eWJXRjBTU0lKYW5CbFp3WTZCa1ZVT2hSeVpYTnBlbVZmZEc5ZmJHbHRhWFJiQjJrQ3NBUnBBckFFIiwiZXhwIjpudWxsLCJwdXIiOiJ2YXJpYXRpb24ifX0=--c32010049ea9778a3106b387f5ae7b66e98496cd/acdb%20cover.jpeg?locale=ro)
Asociaţia pentru Conservarea Diversităţii Biologice
Organizatie Non-Guvernamentala
Telefon
Website
Despre
Asociația pentru Conservarea Diversității Biologice (ACDB) a fost înființată oficial la data de 2 iulie 2003, însă activitățile întreprinse în domeniul conservării biodiversității de către membrii fondatori au debutat încă din anul 1999.
În cei 13 ani de activitate, ACDB a derulat 9 proiecte dedicate managementului ariilor protejate, 7 proiecte dedicate conservării speciilor de carnivore mari și 2 inițiative dedicate dezvoltării comunităților din ariile protejate.
În 2004, ACDB a înființat Centrul pentru Reabilitarea Faunei Sălbatice cu scopul de a salva și reabilita exemplare de faună sălbatică.
Din 2010, ACDB este custode al ariei naturale protejate Lunca Siretului Inferior. Iar din 2016, organizația a luat în custodie și ariile protejate Soveja și Râul Putna.